Aj pri najhorších scenároch pri rozpočte EÚ by SR mala dopadnúť dobre

05.02.2013 Bratislava

Bratislava 5. februára (TASR) – Aj pri tých najkrízovejších scenároch ohľadom rozpočtu Európskej únie (EÚ) na nasledujúce sedemročné obdobie by malo Slovensko dobre dopadnúť z hľadiska pridelených finančných prostriedkov.

"Ak by aj prišlo k škrtom, tak SR dostane v rokoch 2014 až 2020 prakticky dvakrát toľko, koľko dá do rozpočtu EÚ. Stále sme krajina, ktorá dostáva podstatne viac peňazí z eurofondov, ako do rozpočtu dáva," podčiarkol premiér Robert Fico (Smer-SD) na dnešnom zasadaní parlamentného výboru pre európske záležitosti.

Niektoré štáty, ktoré patria medzi čistých prispievateľov do európskeho rozpočtu, trvajú na ďalšom znižovaní navrhovaného stropu výdavkov. Znížiť sa môže o ďalších 10 až 30 miliárd eur. Podľa Fica medzi najtvrdších zástancov škrtov patrí Veľká Británia, Holandsko či Švédsko. "Musíme preukázať nejakú mieru flexibility aj my v tomto prípade, ale naša podmienka je tá istá - nedotýkať sa peňazí na kohéziu a na spoločnú poľnohospodársku politiku," zdôraznil. Takýto názor bude za Slovensko zastávať aj počas dvojdňového summitu EÚ, ktorý sa uskutoční 7. až 8. februára v Bruseli. Výbor mu na to dnes schválil mandát.

Priestor na šetrenie vidí Fico v iných oblastiach, napríklad v oblasti vysokých platov niektorých úradníkov v bruselskej centrále. Ako podotkol, ide o tému, ktorá irituje čoraz viac ľudí. Na druhej strane však pripomenul, že ak má Európska komisia (EK) fungovať, musí mať dostatok kvalitných pracovníkov, ktorých treba aj dobre zaplatiť.

Štáty, ktoré patria do skupiny priateľov kohézie, chcú zároveň vytvoriť väčší tlak na efektívnejšie čerpanie zdrojov zo štrukturálnych fondov na roky 2014 až 2020, ktoré budú viesť k hospodárskemu rastu. "Tu narážame na opačný názor EK, pretože nás tlačí hlavne do mäkkých opatrení. Nebol by som rád, keby sme minuli polovičku peňazí na rôzne nezmyslené školenia a rekvalifikácie," zdôraznil Fico s tým, že tieto krajiny by chceli peniaze vynakladať radšej na opatrenia ako modernizácia škôl či zdravotníckych zariadení.


00:00 | 01:46



Premiér potvrdil, že slovenská vláda naďalej venuje maximálnu pozornosť čerpaniu eurofondov v aktuálnom rozpočtovom období. "Tento rok zostáva minúť 1,5 miliardy eur. Minulý rok sme zvládli, ale bolo to na hrane, pretože sme museli prijímať vážne kroky," pripomenul. Zároveň nevylúčil, že kabinet sa obráti na parlament ohľadom prijatia istých opatrení v oblasti verejného obstarávania. "Dnes každý definuje, že je to najmä verejné obstarávanie, ktoré brzdí veci," upozornil. Súčasne je pripravený v budúcom roku pristúpiť k prípadnej realokácii nevyčerpaných prostriedkov z fondov EÚ.
 

Vyberte región